It actually hasn't been that bad. I used the nicotine patch and went to 4 really stupid classes. I think my biggest assist was keeping celery sticks nearby. Just to have something in my hand, you know.
Once cartons went to $50, I bought the little machine, filter tubes, tobacco and was making my own cigarettes. The cost was about $9/carton and took me 45 minutes to complete.
I have the machine and should put it up on ebay to sell.